Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fit for 55 – Europa w drodze do neutralności klimatycznej

07 stycznia 2022 | Opinie | Janusz Lewandowski
Polityka PiS pod wieloma względami zwiększyła koszty zielonej transformacji. Niszczono farmy wiatrowe, finansowano nierentowne bloki węglowe i renacjonalizowano energetykę
źródło: AdobeStock
Polityka PiS pod wieloma względami zwiększyła koszty zielonej transformacji. Niszczono farmy wiatrowe, finansowano nierentowne bloki węglowe i renacjonalizowano energetykę
Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej,  były komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego
źródło: Parlament Europejski
Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej, były komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego

Europejski Zielony Ład obronił się w dramatycznych okolicznościach pandemii, czego owocem jest pakiet legislacyjny Fit for 55. Teraz te regulacje muszą przejść surowy test akceptacji politycznej.

 

Proklamowany 11 grudnia 2019 roku Europejski Zielony Ład znalazł się wkrótce w cieniu pandemii. Całe moce Komisji Europejskiej rzucone zostały na front walki o ludzkie zdrowie oraz łagodzenie następstw gospodarczych pandemii.

Okazało się jednak, że Zielony Ład jako unijny priorytet obronił się w tych dramatycznych okolicznościach, czego owocem jest pakiet Fit for 55, ogłoszony 14 lipca 2021 roku.

Walka z pandemią może być „zielona"

Zmagając się z pandemią, Unia Europejska potwierdziła zamiar osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 i zwiększyła cel redukcji emisji CO2 do 55 proc. w roku 2030. Priorytety ekologiczne mają solidne wsparcie w Wieloletnich Ramach Finansowych oraz w bezprecedensowym Planie Odbudowy. Inwestycje w Zielony Ład mają stanowić 37 proc. całości.

W ramach tego planu Komisja Europejska emituje „zielone obligacje" (green bonds). Spłata planu ma się opierać na nowych, proekologicznych źródłach: podatku od nieutylizowanego plastiku, wpływach z ETS i na cle węglowym. Powstał też Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać restrukturyzację regionów najbardziej zależnych od paliw kopalnych.

W taki oto sposób w budżecie UE spotyka się bieżąca potrzeba ratowania ludzi i gospodarki z długofalową misją ratowania planety. Oby tylko kryzys energetyczny 2021/22, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12159

Wydanie: 12159

Spis treści
Zamów abonament